Pointe-à-Pitre
Největší město a ekonomické centrum ostrovního státu Guadeloupe Pointe-à-Pitre leží na ostrově, který je součástí Závětrných ostrovů v souostroví Velkých Antil. Guadeloupe, tvořený 2 hlavními a několika drobnějšími ostrovy, je zámořským departementem a integrální součástí Francie. Většinu místního obyvatelstva tvoří potomci černochů, kteří pracovali na plantážích francouzských velkostatkářů, případně míšenci černochů a francouzských osadníků. Vliv francouzské kultury se zde prolíná s kulturou černé Afriky. Multikulturní charakter ostrova zpestřují i přistěhovalci z Asie.
Pointe-à-Pitre bylo založeno v polovině 17. století. Za svou dobu historie bylo několikrát zničeno požáry, zemětřesením či hurikány. Dnes je živým obchodním městem s pestrými budovami z 19. století, lemujícími ulice, jako například rue Achille René Boisneuf.
Plavby a sezóna v Pointe-à-Pitre
Ostrov je velice oblíbeným cílem amerických i evropských výletních lodí. Evropské lodě tu operují především během evropské zimy, ostatní pak celoročně. Přístav Pointe-à-Pitre je místem vyplutí lodí Costa Cruises a MSC Cruises, dále tu potkáte lodě společností Oceania Cruises, Regent Seven Seas, P&O, Crystal Cruises, AIDA, Virgin Voyages a dalších.
Kam se vydat v Pointe-à-Pitre
Srdcem města je náměstí Place de la Victoire, park obklopený opunciemi, vysokými palmami, historickými domy a restauracemi. Rušné trhy s hlučnou atmosférou jsou jednou z nejoblíbenějších atrakcí města. Prodejci oblečeni v nápadných barvách zde prodávají aromatické koření, tropické ovoce, zeleninu a květiny.
Nové muzeum Memorial ACTe v bývalé továrně na cukr, je zaměřeno na historii kolonialismu a otrokářství. Je jedinečné a dokumentuje podmanění původních obyvatel Karibiku, hromadný dovoz otroků z Afriky a jejich dlouhý boj za svobodu.
Muzeum Musée Saint-John Perse v rodném domě slavného poeta a laureáta Nobelovy ceny, známého také pod jménem Alexis Saint-Léger, najdete v důkladně restaurovaném patrovém domě v koloniálním stylu z 19. století, který prezentuje také podobu autentické dobové kreolské rezidence.
V nedaleké vesnici Le Gosier (14 km) s velkou marínou a mnoha turistickými službami se nachází Aquarium de la Guadeloupe s mnoha druhy ryb a vodních živočichů ekosystémů Guadeloupe, od mangrovů po mělčiny s písečným dnem a korálové útesy. Z Le Gosier odjíždějí také trajekty a čluny na ostrovy Marie-Galante a Les Saintes, ale také turistické lodě na krátké plavby podél pobřeží ostrova.
Nejoblíbenější výlety lodních společností
- Historická prohlídka Pointe-à-Pitre a ochutnávání místních specialit
- Den na ostrově Marie-Galante
- Šnorchlování a projížďky kajakem
- Okružní jízda městem ve vozítku Tuk-Tuk
- Plavba katamaránem se skleněným dnem
Naše tipy pro Pointe-à-Pitre
Gastronomie: ryby grilované s limetkovou šťávou (vivaneau, žralok, marlin), humr a ouassou (druh pramenité krevety), plnění krabi, kuřecí nebo jehněčí kari, zeleninová kaše Calalou, směs tresky a „avokátu“ Féroce, tradiční jídlo v Marie-Galante inspirované africkou tradicí Bébélé. Pije se karibský rum, koktejly na bázi rumu a zejména Ti-Punch, tradiční koktejl s rumem, limetkou a třtinovým cukrem.
Suvenýry: Pointe-a-Pitre je duty-free přístavem a je jedním z nejlepších míst k nákupům v Karibiku. Mnohé obchody prodávají produkty importované z Francie, včetně vín a sýra, značkového oblečení, parfémů, šperků a kosmetiky. K místním suvenýrům patří jedinečné šperky, barevné sarongy a oblečení, koření, barevný domácí Rum Punch, ovesné kouly z tropického ovoce, místní káva 100% Arabica „Bourbon Pointu“, čokoládové tyčinky, kakaové boby a kakaové likéry; a samozřejmě guadeloupský rum Rhum Agricole, vysoce ceněný pro svoji kvalitu a typickou chuť.
Trhy: Marché de la Darse, Marche aux Épices s kořením, Marché Saint-Antoine, Marché Saint-Jules a Marché Aux Fleurs na náměstí Gourbeyre. Nákupní ulice jsou Frébault, Nozières, Schoelcher.
Jazyk: oficiální jazyk je francouzština, ale většina obyvatel se dorozumívá kreolsky. Na turistických místech se mluví většinou anglicky.
Měna: euro (EUR); platební karty jsou běžně akceptovány, zejména VISA
Upozornění: taxíky musí mít podle zákona taxametr, ujistěte se, že ho řidič na začátku cesty zapne. Pozor na kapsáře a zloděje na motorkách.
Cruise terminál Pointe-à-Pitre
Výletní lodě kotví u moderního plavebního terminálu "Centre Saint-John Perse" cruise terminal.
Terminál má 2 přístavní mola s oddělenými budovami, kancelář turistických informací, bar, malý trh s místními suvenýry a stanoviště taxi. K dispozici je bezplatná wi-fi.
Terminál je vzdálen 5 min chůze od centra města.
Mezinárodní letiště Guadeloupe', Pointe-a-Pitre International Airport Le Raizet (PTP), leží přibližně 7,5 km/15 min jízdy od přístavu.
Mapa přístavu Pointe-à-Pitre:
-
Costa Fortuna
Karibik a Střední AmerikaPointe A Pitre, Guadeloupe → Pointe A Pitre, GuadeloupeDatum odjezdu: 27. 12. 202413 687 Kč vnitřní18 862 Kč vnější32 316 Kč s balkonem -
MSC Virtuosa
Jižní KaribikPointe A Pitre, Guadeloupe → Pointe A Pitre, GuadeloupeDatum odjezdu: 29. 12. 202436 042 Kč vnitřní38 888 Kč vnější -
Costa Fascinosa
Karibik a Střední AmerikaPointe A Pitre, Guadeloupe → Pointe A Pitre, GuadeloupeDatum odjezdu: 09. 01. 202529 729 Kč vnitřní40 078 Kč vnější -
MSC Virtuosa
Jižní KaribikPointe A Pitre, Guadeloupe → Pointe A Pitre, GuadeloupeDatum odjezdu: 12. 01. 202521 553 Kč vnitřní32 420 Kč s balkonem -
MSC Virtuosa
Jižní KaribikPointe A Pitre, Guadeloupe → Pointe A Pitre, GuadeloupeDatum odjezdu: 19. 01. 202520 259 Kč vnitřní32 678 Kč s balkonem -
Costa Fascinosa
Karibik a Střední AmerikaPointe A Pitre, Guadeloupe → Pointe A Pitre, GuadeloupeDatum odjezdu: 23. 01. 202529 729 Kč vnitřní40 078 Kč vnější -
MSC Virtuosa
Jižní KaribikPointe A Pitre, Guadeloupe → Pointe A Pitre, GuadeloupeDatum odjezdu: 26. 01. 202524 140 Kč vnitřní35 007 Kč s balkonem -
MSC Virtuosa
Jižní KaribikPointe A Pitre, Guadeloupe → Pointe A Pitre, GuadeloupeDatum odjezdu: 02. 02. 202533 972 Kč s balkonem -
Costa Fortuna
Karibik a Střední AmerikaPointe A Pitre, Guadeloupe → Pointe A Pitre, GuadeloupeDatum odjezdu: 07. 02. 202533 610 Kč vnitřní43 959 Kč vnější